Eleven Labs İle Dublaj Ve Ses Oluşturan Yapay Zeka

Eleven Labs: Ses Teknolojilerinde Yenilikçi Çözümler

Bugün, ilk blog girişimimizi yapıyoruz, bu nedenle bir tanıtım kaçınılmazdır. Biz, Eleven Labs olarak adlandırılan bir ses teknolojisi araştırma şirketiyiz. Sanatçılar, web platformları ve üretim stüdyolarına endüstri genelinde en güçlü otomatik dublaj, ses dönüştürme ve konuşma sentezi araçlarını getirmek için yapay zeka (YZ) ve makine öğrenimi (ML) kullanıyoruz.

GPU’lar – Şu anlık 4’ten 32’ye…

Dublaj, ses dönüştürme ve konuşma sentezi nedir?

Dublaj, bir filme farklı bir dilde ses parçası sağlama sürecidir. Ancak genellikle insanlar, orijinal oyuncuların sesini, farklı bir dilde konuşan performansçıların sesleri ile değiştirmeyi ifade eder, yani “yeniden seslendirme” – geleneksel olarak maliyetli ve zaman alıcı bir iş. Eleven Labs olarak, bu işlemi otomatik olarak yapmak için yapay zeka kullanıyoruz ve bunu yaparken aktörlerin orijinal sesini diller arasında koruyoruz.

Ses dönüştürme, bir kişinin başka birinin sesinde konuşmasına izin verir. Voice cloning olarak da bilinen bu süreç, bir hedef sesi kodlamak ve onu bir kaynak sesine yerleştirmek için kullanılır. Başka birinin sesinde konuşmak, etik sorunları gündeme getirir çünkü kötü niyetli amaçlar için kullanılabilir, ancak Eleven Labs olarak teknolojimizi sadece bireyin onayıyla veya çıkar çatışmalarına neden olmayacak şekilde gösterim amaçlı kullanma konusunda taahhütte bulunuyoruz.

Metinden Sese (TTS), tüm konuşma sentezi teknolojisinin temelidir. TTS teknolojisi yıllar içinde radikal bir şekilde gelişmiş olsa da genellikle hala robotik bir ses çıkar. Çünkü kelimeleri akıcı bir şekilde telaffuz etmek, başlı başına konuşmaya insan kalitesi kazandırmak için yetersizdir. Bu, söylenen şeyin ne olduğunu anlamaktan gelen niyet yönlü ton ve tempodur ve bu, onu doğal kılan şeydir. Yine de, Eleven Labs olarak bunu başarmaya çalışıyoruz: modelimizi insan konuşma verilerine maruz bırakarak, ifadelerin mantıksal ve duygusal bağlamını anlamasını ve teslimatı buna göre ayarlamasını sağlıyoruz. Ayrıca, varsayılan teslimatı istenen etkiye göre geçersiz kılabiliriz.

Eleven farklı nasıl?

Dublaj aracımız, bir videonun sesini farklı bir dilde otomatik olarak yeniden seslendirmenize olanak tanırken, orijinal konuşmacının sesinin özgün özelliklerini koruma imkanı sunar. Biz, hoparlör kimliğini diller arasında koruyan konuşma-ile-konuşma çevirisi için özel araçlar sunma misyonuyla yola çıkan ilk şirketiz. Teknolojimiz, kendi sesinizde, kendi konuşma tarzınızı koruyarak ve görselleri yeniden düzenleme ihtiyacı olmadan yerel derecede akıcılık ve kelime bilgisi ile konuşulan çok dilli, lokalize ses parçaları üretmenizi sağlar. Eleven olarak, gelecekte tüm konuşulan içeriğin akış, film, podcast, sesli kitaplar, oyun, reklam ve nihayetinde gerçek zamanlı konuşma dahil olmak üzere herhangi bir dilde erişilebilir olduğunu hayal ediyoruz. Başlıklandırmadan çok daha etkileyici ve sorunsuz bir deneyim sağlayarak bu geleceğin gerçekleşmesine yardımcı olmayı umuyoruz. Araçlarımızın ilk versiyonu, İngilizce’den Avrupa İspanyolcasına dublaj yapma yeteneği sunuyor.

Otomatik dublamada üretim kalitesine ulaşmak, yan yana iki ses teknolojisi alanında ilerleme kaydetmekle mümkündür – bunlar için dublaj yazılımımızla eş zamanlı olarak özel araçlar geliştiriyoruz. Ürünlerimiz burada hem ses klonlama hem de sentetik konuşmayı destekler. İnsan gibi, robotik olmayan sesler sunmanın ötesine geçiyoruz (veya bir örnekle eğitildiğinde orijinalinden ayırt edilemeyen konuşma). Ayrıca, ifadelerin tonunu istenen etkiye göre kesin bir şekilde ayarlayabiliriz ve bir oyuncu gibi belirli bir teslimat stili içinde sayısız iterasyon üretebiliriz.

Kısacası, dublaj aracımız mevcut içeriğin daha geniş bir kitleye ulaşmasına olanak tanımayı amaçlıyor. Konuşma üretimi ve ses dönüştürme araçlarımız, yeni içerik üretme sürecindeki zaman ve maliyeti optimize etmeyi hedeflerken, üretim değerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Dublaj aracılığıyla, yaratıcıların etki alanlarını genişletmelerine ve potansiyel izleyicilerin anladıkları dil ne olursa olsun, ilgili ve çekici buldukları içerikleri keşfetmelerine yardımcı olmayı umuyoruz.

Leave a Reply